Skip to main content

Bu makale, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’na ithafen hazırlanmıştır…

Haberleşmek, mesaj göndermek, fotoğraf paylaşmak, müzik dinlemek ve video izlemek için interneti kullanıyoruz fakat bu internet kullanımının çevreye olumsuz bir etkisi de var: Karbon emisyonu…

Peki bu konunun mahremiyet.info ile ilgisi nedir?

Öncelikle üzerinde yaşadığımız dünyanın çevresel şartları kötüleşirse, mahremiyet konusunu gündemimize alamayız. Kabul edersiniz ki sağlıklı yaşama hakkı, mahremiyet.info’nun ana gündemini oluşturan mahremiyet hakkından çok daha önemlidir ve önce gelir. Dolayısı ile doğadaki dengenin (daha da) bozulmaması için hep birlikte çaba sarfetmeli, gayret göstermeliyiz.

İkinci ve asıl olarak, sebep olduğumuz karbon gazı salınımını telafi ederek doğaya olan borcumuzu ödememizi ve böylelikle kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak bazı çözüm önerileri var. Çözüm önerilerini yazının sonunda bulabilirsiniz fakat öncelikle internet kullanımından kaynaklanan karbon emisyonu hakkında bazı bilgilere yer vermek istiyorum.

Karbon Emisyonu

Bugün birkaç e-postaya yanıt vermiş, sohbet etmek için mesaj göndermiş ve belki de internette herhangi bir arama yapmış olabilirsiniz. Gezinmek, resim yüklemek, müzik dinlemek ve video izlemek için internette gün geçtikçe daha fazla zaman harcıyoruz. Çevrimiçi ortamda gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerin her birisinin aslında bir maliyeti var: Cihazlarımızı çalıştırmak ve eriştiğimiz kablosuz internet ağlarına güç vermek için gereken enerji nedeniyle atmosfere birkaç gram karbondioksit gazı yayılıyor. Eriştiğimiz içeriğin depolandığı veri merkezleri ve sunucularda ise daha fazla enerji kullanılıyor ve bu da ciddi miktarlarda karbon salınımına sebebiyet verdiğimiz anlamına geliyor.

İnternette tek bir arama yapmak veya e-posta göndermek için gereken enerji küçük olsa da, dünyada yaklaşık 4,1 milyar kişi veya küresel nüfusun %53,6 sı interneti kullanıyor (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği – ITU). Bazı araştırmalara göre; cihazlarımızın, internetimizin ve bunları destekleyen sistemlerin karbon ayak izi, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %3,7 sini oluşturuyor ve 2025 yılında bu oranın iki katına çıkacağı öngörülüyor (This Shift Project). Bu oran, havayolu endüstrisinin ürettiği miktara yakın. İnternet kullanımından kaynaklanan bu emisyonların, 2030 yılına kadar %23’e çıkacağı, yani tüm dünyada oluşan sera gazı salınımının yaklaşık dörtte birine tekabül edeceği tahmin ediliyor (MDPI).

2018 yılında dünyada yaklaşık 36 milyar ton karbon emisyonu gerçekleşti (Global Carbon Atlas). Bu miktarın, 2019 yılı için 37 milyar ton olarak açıklanması bekleniyor.

Kaynak: BBC

Bireysel Anlamda Ne Yapabiliriz?

Yaklaşık 10 yıl kadar önce yapılan bir çalışmada, tek bir spam epostanın 0.3 gr, herhangi bir eki bulunmayan epostanın 4 gr, eki bulunan epostaların ise 50 gr karbon emisyonuna sebebiyet verdiği ifade edilmiş (Mike Berners-Lee).

Kanada’da yapılan güncel bir ankette; çalışanların günlük (86 işle alakalı, 25 kişisel olmak üzere) ortalama 121 eposta aldığı, bunların yarısının spam olduğu bulgusuna ulaşılmış (Carleton Üniversitesi). Bu kullanım istatistikleri üzerinden yapılan hesap neticesinde eposta kullanımı nedeniyle her birimizin günlük ortalama 1.6 kg karbon emisyonuna sebep olduğumuz sonucuna ulaşılıyor (Carbon Literacy).

Bu emisyon değerlerini düşürmek için eposta kullanımlarımızda aşağıdaki hususlara dikkat edebiliriz:

  • E-posta ve eklerindeki resim dosyalarının çözünürlüğünü ve/ya boyutunu düşürün
  • E-postada herhangi bir dosyayı ek olarak göndermek yerine mümkünse bağlantı (link) verin
  • E-posta listelerindeki ve/ya haber bültenlerindeki üyeliğinizi düzenli olarak gözden geçirin, daha fazla ilgi duymadığınız liste ve bültenleri takip etmeyi bırakın
  • E-postayı göndermeden önce kişi, konu, metin ve özellikle ekleri kontrol edin, ikinci bir eposta göndermek zorunda kalma ihtimalini azaltın
  • İşinizi SMS (0.014 gr) göndererek çözebileceğiniz durumlarda e-posta (4 gr) yerine SMS’i tercih edin
  • Ulaşım gerektiren yüzyüze toplantılar yerine mümkünse video konferansı tercih ederek karbon emisyon oranını yaklaşık 16 kat düşürün (Ong, Moors, Sivaraman)
  • Güvenli kablosuz ağlara bağlanma imkânınız varken hücresel veriyi tercih etmeyerek karbon emisyon oranını yarı yarıya düşürün

Çevreci Arama Motoru: Ecosia

Arama motoru olarak Ecosia‘yı kullanarak çevreye olan borcumuzu kısmen de olsa ödeyebiliriz. Ecosia üzerinden yaptığımız ortalama her 45 aramadan (yani tıklama ve reklam gösteriminden) elde edilen gelir ile bir ağaç dikiliyor. Bugüne kadar Ecosia üzerinden yapılan aramalar sayesinde yaklaşık 88 milyon ağaç dikildi.

Ecosia, tüm finansal raporlarını herkese açık ve şeffaf olarak yayımlıyor. Sunucuları için gerekli olan tüm enerjiyi sürdürülebilir/yeşil enerjiden karşılıyor, ayrıca mahremiyet hakkımıza tam anlamıyla riayet ediyor. Daha detaylı bilgi almak için Ecosia’yı ziyaret edebilirsiniz.

One Comment