Skip to main content

Çek güvenlik şirketi Avast, tüm dünyada ücretsiz antivirüs yazılımı ile biliniyor ve yaklaşık 400 milyon kullanıcıya sahip. Avast kullanıcıları, ücretsiz olmasına karşın “kalite bir hizmet sunduğu” için bu antivirüs programına teveccüh gösteriyorlar. Fakat Avast; bu kadar büyük bir şirket olmasını yalnızca 400 milyon kullanıcısının cihazını korumaya değil, aynı zamanda 400 milyon kullanıcısının verilerini satmaya da borçlu. Bu olay, “eğer bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsiniz” sözünü doğrulayan örneklerden yalnızca birisi.

2013 yılından itibaren Avast eklentisinin yüklü olduğu tarayıcılar üzerinden elde ettiği internet ziyaret alışkanlıklarını pazarlayan şirketin CEO’su Ondrej Vlcek’e göre bu bir mahremiyet skandalı değil! Vlcek, satılan verilerin anonim veri olduğunu ve veriler üzerinden kullanıcılarına ulaşılamayacağını iddia ediyor! Avast eklentisi ile elde edilen internet adresleri (%65’i Avast’a ait olan) Jumpshot isimli firma tarafından analiz ediliyor, adres içerisinde bulunan ve kullanıcıyı gösterebileceği düşünülen veriler adresten siliniyor (Yani örneğin Facebook’a giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızın da yer aldığı internet adresine yönlendirildiğiniz için, bu adreste kullanıcı adınızın silindiğini iddia ediyor). Vlcek, toplanan bu “anonim” verilerin, internette reklam kampanyası yürütenlerin işine yaradığını ifade ediyor.

Vlcek, satılan “anonim” verilerin şirketin toplam gelirinin yaklaşık %5’ini oluşturduğunu belirtiyor. Avast’ın 2019 yılının ilk 6 ayında açıkladığı gelirin $430 milyon olduğu düşünüldüğünde, kullanıcı verilerinin satışından elde ettiği gelirin yaklaşık $20 milyon olduğu anlaşılıyor.

Kaynak: Forbes